V minimalistickom a monochromaticky farebnom outfite vždy vyhráme pomyselnú vojnu so sokyňou. Za jeho dokonalosťou sa neskrýva žiadny tajný trik, jednoducho vyzerá úžasne. Napríklad biela farba je na horúce letné dni ako stvorená a píšte si, že v bielej vyzeráme ako bohyne.

Minimalizmus v móde reprezentujú základné kúsky oblečenia, žiadne vzory a jednoduchosť strihov a siluet. Šperky, ak sa vôbec niekedy nosia, by mali byť jemné, osobné a jednoduché. Znovuobjavený trend minimalizmu sa nedá odignorovať, aj keď odloženie arzenálu ananásov, kvetov a zvierat na našich modeloch občas vháňa slzy do očí. Čo mňa osobne veľmi teší, je fakt, že minimalizmus pretrvá dlhšie.

Investícia do kvality, zameranie sa na detaily, kombinácia nie viac ako troch farieb navzájom - to je základ definície minimalizmu. Aktuálna minimalistická móda je priamočiara, s čistými líniami, jednoduchými siluetami a neutrálnou, monochromatickou farebnou paletou a čiernu predstavuje vždy ako novú čiernu.

Jemné textúrne kontrasty, ako je hodváb s rebrovaným úpletom, tuniky z kvalitných látok a jemné šperky sú malým návodom, ako šikovne zaradiť do šatníka štýl "menej je niekedy viac". Krajčírska precíznosť a majstrovstvo, jednoduché, ale zaujímavé strihy, nevýrazné odtiene farieb, to sú nové pravidlá súčasného minimalistického trendu.

Na začiatku zrodu minimalizmu stáli francúzski dizajnéri André Courreges a Piere Cardin. Počas rokov sedemdesiatych udržal módny návrhár Halston minimalizmus práve vo svojich modeloch šiat a elastických kombinézach. Minimalizmus v 80tych rokoch predstavoval Comme des Garsons, v 90tych rokoch Calvin Klein bojoval čistými líniami a neurálnou paletou farieb, Miuccia Prada jednoduchými líniami a striedmymi vzormi na tkaninách, ale trend minimalizmu vždy podľahol spoločenským zmenám. 

V súčasnej dobe nám street style ukazuje, že moderný minimalizmus síce nosí trocha inú tvár, ale v podstate bol a je stále výnimočný. Čisté línie a funkčnosť sú jeho charakteristickými znakmi a sú vlastne aj takým malým tajomstvom, prečo sa tento trend neustále vracia na módne výslnie.

V dnešnej dobe sú dizajnérske esá Calvin Klein, Prada, Jil Sander, Jason Wu a Narciso Rodriguez typickými predstaviteľmi minimalizmu v módnom priemysle. Ich módne prehliadky sú plné klasicizmu a futurizmu, architektonických tvarov a použitia základných farieb. Čiernej, hnedej, šedej a najnovšie aj zelenej farby.