Na severe som bol prvý raz v živote a Švédsko sa mi veľmi páčilo a jednoznačne sa do Škandinávie ešte pôjdem pozrieť. Tu je pár vecí, čo som v priebehu nášho výletu postrehol:

- všade je poriadok, či už v meste alebo aj mimo,

- Švédsko je drahé (pivečko v meste za 15 € nie je zrovna moja preferencia),

- na predaj alkoholu, má štát monopol, len tak nezoženiete (okrem 2% piva). Kúpiť ho môžete v špecializovaných liquor store-och, ktoré sú otvorené cez pracovné dni a v sobotu doobeda,

- takisto je problém nájsť otvorený bar v nedeľu večer,

- návštevu Škandinávie odporúčam plánovať na leto, pretože, ak vychytáte počasie, je tam nádherných 22 stupňov, čo je najlepšie na cestovanie,

- každý vie po anglicky, dokonca aj staré babky, tým však dosť zle rozumieť,
- množstvo ľudí jazdí na bicykli, pred panelákmi sú dokonca zastrešené parking spoty pre bicykle,
- ľudia veľmi neriešia, obliekajú sa ako sa im páči (často aj extravagantne),

Niečo k miestam, ktoré sa oplatí vidieť.

Gamla Stan

Prvou klasikou, ktorú navštívili hneď po príchode bolo centrum mesta zvané Gamla Stan. Práve na tomto mieste vznikol Štokholm v 13. Storočí.

Je to malý ostrov v strede mesta a plný čarovných úzkych uličiek, na ktoré sme v oldtownoch zvyknutý. Nachádza sa tu Švédsky parlament – Riksdagen, kráľovský palác a niekoľko múzeí. Nám sa podarilo navštíviť Nobel Museum, ktoré bolo zaujímavé, avšak ak nemáte prebytok času navštívil by som iné miesta v Štokholme.

Oplatí sa vidieť aj výmenu stráží v Kráľovskom paláci, ale to iba v prípade, že si nájdete dobrého fleka, pretože je to očividne obľúbená atrakcia a cez množstvo ľudí sme toho veľa nevideli. V každom prípade, sme Gamla Stan navštívili niekoľkokrát a prechádzky po ňom nám vždy robili radosť.

Riksdagen – Švédsky parlament

Ulička v Gamla Stan-e

My a Evert Taube :)

Centrum na mori

Vasa museum

Možno ste o tomto múzeu už počuli, pretože aj ja som naň dostal tip od svojich známych ešte predtým ako som do Štokholmu zavítal.

Ide o najnavštevovanejšie múzeum v celej Škandinávii, ktoré navštívi až milión ľudí ročne.

Celé múzeum je venované lodi – Vasa, ktorá je jedinou zachovanou loďou zo 17. storočia na svete. Vasa je alebo bola vojnová loď, ktorá sa však potopila hneď po vyplávaní v centre Štokholmu v roku 1628. O 333 rokov neskôr ju vytiahli z mora a takmer pol storočia ju dávali dokopy. Až 95% lode je originál. 

Celé múzeum má niekoľko poschodí, na ktorých môžete pozorovať jednotlivé úrovne lode a dozviete sa o nej naozaj všetko, napríklad aj to ako ju vyberali z mora. 

Vstup do múzea je nejakých 15 € a do 18 rokov zadarmo. Pri návšteve Štokholmu sem určite zavítajte.

Web : http://www.vasamuseet.se/

 

Skansen

Skansen je tiež jedno z miest, ktoré by som určite nevynechal pri návšteve Švédskej metropoly. Ide o najstaršie open-air múzeum na svete a okrem skanzenu tu môžete navštíviť aj Štokholmskú zoo.

Na tomto mieste môžete vidieť švédsku históriu, tradičné remeslá a spôsob života Švédov v minulosti. Autentickosť skanzenu dodávajú aj herci, pri ktorých sa cítite ako by ste sa vrátili do časov minulých.

Zábavná bola aj prechádzka zoologickou záhradou, v ktorej sme videli medvede, rysy, vlky aj wolverina.

Skansen bol asi jediné miesto, kde som si dal čapáka, pretože stál pouhých 5,50 € a to je pre mňa nič. Jeden člen našej výpravy si dal iba vodu, pretože pifka mal už očividne dosť. Na návštevu skansenu si kľudne vyhradte aj pol dňa a okolo 18 € na vstup.

Web :http://www.skansen.se/sv

Fotografiska

Fotografiska je jednou z najväčších svetvých galérií súčasnej fotografie.

Do Fotografisky sme išli celkom neplánovane, na môj podnet, kedže nám na koncom výletu vystal ešte nejaký čas a nikto nemal konkrétny plán, čo s ním. Nakoniec to podľa mňa bol super nápad, pretože sme vychytali výstavu svetoznámeho fotografa Helmuta Newtona, ktorá bola veľmi veľmi zaujímavá. Bola tam aj ďalšia výstava, na tú sa však nepamätám :)

Boat sightseeing

Ako v každom veľkomeste plnom turistov aj v Štokholme funguje hop on hop off.

Keďže je celé centrum mesta na vode, okrem autobusov tu premávajú aj loďky, ktoré vás povozia dookola centra a vyhodia na zaujímavých atrakciách. Tak sme to využili a neľutovali sme. Jednak preto, že sme chvíľku nemuseli chodiť a aj preto, že plavba po mori nám značne spestrila deň.