Farbami a ich vlastnosťami sa zaoberá niekoľko vedných odborov vrátane psychológie. Ich vplyvom na človeka sa zaoberali už dávne kultúry, súvislosti s farbami skúmali už starí Číňania v učení feng-šuej a dodnes sa používajú ich zásady i pri stavbe moderných budov a tvorbe interiérov. Už v staroveku niektoré farby považovali za magické. Mŕtveho napríklad natreli červenou farbou, aby ožil.

Všeobecne môžeme farby deliť na:

teplé - červená, žltá, oranžová, hnedá

studené - odtiene modrej, zelenej, šedej

Každá farba má  svoju symboliku, napríklad červená je farbou života a energie, žltá optimizmu, zelená prírody, biela predstavuje ideál a čistotu, čierna a tmavošedá sú farbou smútku, stresu a negácie. Každý z nás má nejaké farby radšej a cíti sa v nich lepšie.

Pre červenú farbu platí, že ľudia prudkej povahy by sa mali tejto farbe radšej vyhýbať, pretože stimuluje ich vášne, prudkosť a energiu. Keď ste takáto povaha, červenú farbu voľte skôr ako doplnok k inej, napríklad k bielej, zelenej, šedej alebo hnedej farbe. Okrem toho, že sa tieto odtiene esteticky dopĺňajú, ich spojenie vyváži výsledný efekt v priestore.

Interiér ladený striktne v červených tónoch nájdeme v bežných bytoch a domoch len veľmi zriedka. Červená farba je zmyselná, plná emócií, dynamická, silne povzbudzujúca. V jasných nezriedených tónoch pôsobí až agresívne.

Pre svoju dravosť býva v interiéri zvyčajne uplatňovaná len veľmi opatrne skôr na malých plochách a bytových doplnkoch. Ak sa bojíte zvoliť jasnú červeň na sedačku, s farbou koberčekov a vankúšikov váhať nemusíte.  

Výborne sa táto farba vyníma na riade a úžitkovom porceláne, čiže na vázach, misách, pohároch a svietnikoch.

Odvážnejší  môžu červenú vo väčšej ploche uplatniť napríklad aj na netradičnej podlahe, kde pôsobí extravagatným, až luxusným dojmom.

Červenú na stenách zvoľme uvážlivo, ideálne iba jedinú stenu, kde necháme túto dominantnú farbu vyniknúť.

Či už si červenú zvolíte vo svojich domácnostiach, to  je na vás. Ale pokiaľ vo svojom živote hľadáte najmä pokoj a relax, na červenú radšej zabudnite - to tvrdia psychológovia.

Foto: http://www.download3dhouse.com/