Keďže máme pred sebou zhruba dva krásne mesiace plesania, pre istotu si trošku zopakujeme pár zásad, aby nám nedajbože nezavreli dvere na sále rovno pred nosom. Budem stručná, nebojte sa. :-) 

Za a: na ples idem zásadne len v tak dlhých šatách, že spod nich mi vidno špičky topánok. Za b: do otvorených črievic idú len bosé nohy. Naozaj. A za c: k plesovej toalete nepatrí páperová alebo prešívaná vetrovka. Vážne. A ani vtedy, keď je zima ako v ruskom filme.

No a aby sme na tých plesoch plesali s eleganciou a noblesou, poďme si spolu po inšpiráciu na prehliadkové móla Haute Couture a pozrime sa, aké modely plesových šiat pripravili dizajnéri najrenomovanejších módnych značiek. Viaceré kolekcie Couture majú zopár spoločných znakov, predovšetkým sa to týka použitia farebnej palety. Sú to aktuálne neutrálne a pastelové odtiene spolu s neprehliadnuteľnou čiernobielou kombináciou, červená a modrá farba.

Dizajnér Elie Saab, ako každý rok vyráža dych svojou Couture kolekciou mnohým dámam po celom svete. Nie je tomu inak ani teraz a spoločenské aj plesové šaty tohto libanonského rodáka sa opäť trblietajú, sú posiate množstvom flitrov a perál vyšitých do rôznych ornamentov a vzorov.

Jednoduché strihy zvýrazňujúce štíhlu ženskú líniu sú vyvážené použitím luxusných materiálov, ktorým kraľuje čipka, šifón a vyšívaný tyl. Zaujímavým a efektným akcentom na jednotlivých modeloch je využitie opaskov, vreciek, vysokých rozparkov a hlbokých výstrihov.

Bohatosť a noblesu vyšívania jemne zjednodušujú decentne zakryté ramená a dlhé rukávy, a využitie kožušiny výraz dokonalosti ešte znásobuje. Pán "ES" presne vie čo robí aj pri výbere farieb pre svoje modely. Tentoraz úžasne vynikli bledomodré tóny a béžová farba. Využitím ombré efektu sa otvárali krásne farebné kombinácie a plynulo prechádzali z najsvetlejších po najtmavšie. Pastelové odtiene sa menili na úchvatnú  tmavomodrú a rubínovočervenú. Nechýbali ani jemnejšie ružovooranžové odtiene a celú kolekciu uzatvárala elegantná čierna a jemná biela farba. Doplnky boli zladené tón v tóne, poprípade s metalickým odleskom zlata a striebra.

Valentino nám vo svojej kolekcii predviedol rímsku tógu, ako ju vidia jeho dizajnéri dnes v 21.storočí. Po prehliadkovom móle sa prešli modely klasických, ale vznešených strihov, presne také, aké by si predstavovali zakladatelia bratstva rafaelitov. Z celej kolekcie je cítiť veľká inšpirácia práve obdobím pôsobenia tejto skupiny umelcov. Mladistvý vzhľad a jednoduchosť modelov podčiarkli doplnky, konkrétne obuv modeliek - sandále, tzv. gladiátorky.

Z prvej časti kolekcie dýcha prísnosť, ktorú ešte umocňuje použitie netradičných materiálov, napríklad pleteniny a kože. V druhej časti môžeme vidieť síce stále jednoduché strihy, sú však rafinované a ženské, keďže odhaľujú nahú kožu. Strihy plesových šiat sú v značnej miere asymetrické, vyniká riasenie, geometria a bohaté áčkové sukne. Z materiálov tu taktiež nájdeme flitrami vyšívaný tyl, šifón a čipku. Na množstve bielej, béžovej a červenej farby sa vyníma potlač fauny a flóry, ale aj cvoky. Valentino nezabudol ani na čiernobielu kombináciu, dramatické čierne a nádherné smaragdovozelené tóny farebnej palety. Celá kolekcia pôsobí veľmi romanticky, ale s nádychom surovej prirodzenosti.

Atelier Versace nezostal svojou tohtoročnou Couture kolekciou nič dlžný 90tym rokom, Lady Gaga a Grace Jones - múzam Donatelly Versace. Táto momentálna inšpirácia Donatelly sršala hneď z prvého modelu na prehliadkovom móle. Záplava strapcov, kožených praciek a metalických aplikácií vynikla na rafinovaných strihoch, ktoré odhaľovali ramená a dlhé nohy modeliek. Pri spoločenských šatách sa črtal jemný závan vplyvu módy 50-tych rokov, konkrétne bohaté riasenie aj volány a dlhé áčkové sukne. Zmyselnosť modelom dodali vysoké rozparky a kombinácie jednotlivých materiálov. Využitie ombré efektu v nádherných fialových odtieňoch a kombinácia kráľovskej modrej s čiernou farbou zachovala v kolekcii punc luxusu. Z materiálov sa na modeloch mihla aj kožušina a vyšívaná čipka.

Trendy čiernobielu kombináciu zaradil do svojej Couture kolekcie aj ďalší uznávaný libanonský dizajnér Zuhair Murad. Modely sú vytvorené z ľahkého šifónu, tylu a čipky, ale aj z luxusného flitrami vyšívaného saténu. Nádherný akcent tvoria metalické doplnky v podobe zlatých a strieborných opaskov, ktoré dodávajú modelom v čiernej a bielej farbe vysokú eleganciu. Bohaté dlhé sukne plesových šiat sú rafinované vďaka vysokým rozparkom. Ženskú zmyselnosť v kolekcii zastupujú priesvitné materiály a korzety. Z farebnej škály môžeme vidieť rubínovočervený a tyrkysový odtieň, kráľovskú modrú, ale aj kombináciu čiernej a tmavomodrej farby. Zuhair v kolekcii vytvoril koktejl klasických, ale zato honosných strihov, doplnených o vlnité vzory výšiviek a makramé. Na záver tejto Couture kolekcie prichádza úžasný model sťa ľadová kráľovná, ktorý je vytvorený z vyšívaného tylu v metalickom odtieni striebra. Obrazce z kovových flitrov so sebou prinášajú mierny závan futurizmu. 

A na záver už len maličkosť. Som za menej tortových plesových kreácií a pevne verím, že sa posnažíme. Čo vy na to? :)

Zdroj foto: http://style.com