Som veľký individualista v malom balení. Tímové hry mi vadili už na základnej škole, najlepším športom bol beh a to mi ostalo, aj keď som (trochu) vyrástla. Jedna pekná túra naprieč Slovenským rajom mi však pokazila koleno a tak na beh, aspoň dočasne, musím zabudnúť. V práci však trávim väčšinu času na stoličke za počítačom a tak som si pomaly začala uvedomovať význam spojenia „sedavé zamestnanie“. Nastalo definitívne rozhodnutie – potrebujem nejakú telocvičňu! A keďže nie som typ na kolektívne zábavky, nastala chvíľa poobzerať sa po nejakom dobrom fitku, kde sa, aspoň v rámci možností, budem cítiť v pohode. Tu sú moje zistenia na tému „Ako nájsť dokonalé fitko“.

Dokonalé fitko som hľadala v Bratislave.

VZDIALENOSŤ

Verte mi, jeden z rozhodujúcich faktorov. Prvotne som si myslela, že podstatné pre mňa bude osadenstvo, ale to sa dostalo na podstatne nižšiu úroveň. Uzavrela a zaplatila som polročné členstvo v telocvični výlučne pre ženy, mala som pocit, že mi chlapi naokolo budú pri cvičení vadiť. Omyl! Vadí mi to, že telocvičňa je od môjho bytu vzdialená asi päť zastávok autobusu, čo je počas dopravnej špičky občas dosť premárneného času v MHD. A tak mi do mája platí členstvo niekde, kam som od januára vôbec nevkročila.

Po zohľadnení kritéria vzdialenosť som vyselektovala 5 fitiek vo svojom okolí: Victory Fitness, EfectFit, Fitness Club Rozadol, Golem a Fit Up.

CENA A PRVÝ KONTAKT

Nech si hovorí kto chce čo chce, cena určite patrí medzi rozhodujúce faktory. Pokiaľ samozrejme nemáte neobmedzený budget. Nie každé fitnescentrum má svoje ceny zverejnené na internete. Z mojich piatich kandidátov mali ceny uvedené iba dvaja.

Fit Up je sieť komerčných fitness centier, ktoré ponúkajú výhodné ceny v prípade uzatvorenia ročného členstva (18,99 € mesačne). Pobočka blízko môjho bytu mala byť otvorená v januári, no ešte v marci boli priestory zatvorené. Na môj e-mail s otázkou, kedy otvárajú, som neurčitú odpoveď dostala po dvoch týždňoch, keď už ani neboli „v hre“.

Fitness Club Rozadol ponúka buď ročné členstvo za 450 € (ak ste manželia, máte to spolu za 480 €) alebo jednorazové vstupy. Na môj e-mail, či by sa členstvo dalo uzavrieť aj na kratšiu dobu ako je rok (keďže rok je pre mňa dlhá doba a platiť pravidelne vstupné je nepohodlné), som odpoveď nedostala vôbec.

Zvyšné tri centrá ceny uvedené nemali, zisťovala som ich prostredníctvom e-mailu alebo osobne. A tak som vyškrtla dvoch kandidátov, ktorí síce ponúkajú skvelé možnosti, majú výborné vybavenie, ochotný personál a príjemné prostredie, ceny boli ďaleko nad limit, ktorý som si stanovila. Po zohľadnení kľúčových kritérií mi v ponuke ostalo posledné fitko – Victory Fitness.

PRÍSTUP PERSONÁLU

Ľudia z Victory Fitness reagovali na môj e-mail v priebehu 24 hodín. Na moje prekvapenie mi ponúkli nie jeden voľný vstup, ale hneď 7-dňové skúšobné členstvo vrátane jednej hodiny s trénerom. Dokonca mi dali na výber, či si želám tréning s trénerom alebo trénerkou. Za prvý kontakt dávam 10 bodov z 10. Recepčná ma previedla celým priestorom, ukázala mi, kde čo nájdem a zoznámila ma s trénerkou Saškou. Tá sa mi namiesto 60 minút venovala asi o pol hodinu dlhšie, dokonca mi poradila, čo by mohlo dať moje koleno do poriadku. Opäť 10 bodov z 10. Cena v tomto fitku je síce o niekoľko eur vyššia, ako som plánovala investovať, ale ako jediné z oslovených centier mi ponúklo aj 3-mesačné členstvo. Čo považujem za veľkú výhodu, lebo počas jednej skúšobnej hodiny človek ťažko posúdi, či mu dané fitko „sedí“.

OBSADENOSŤ

Z môjho pohľadu jeden z kľúčových faktorov. Ako som spomínala v úvode, som veľký individualista a nemám rada preplnené priestory. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo nie som fanúšikom veľkých komerčných centier. Áno, sú aj o polovicu lacnejšie, ale... Rozhodla som sa Victory Fitness navštíviť v hodinách, počas ktorých mávajú centrá najväčší nápor – medzi 17:00 a 20:00. Na moje prekvapenie, fitko nebolo preplnené. Keď som dokonca prišla okolo ôsmej večer, stretla som tam iba troch až piatich ľudí. Väčšina členov údajne chodieva ráno cestou práce, čo mi absolútne vyhovuje, keďže ja preferujem skôr večerné hodiny.

VYBAVENIE A PRIESTORY

Väčšina dnešných moderných centier už nemá s vybavením problémy, Victory Fitness má dokonca ako jediné centrum na Slovensku posilňovacie pneumatické stroje Keiser, ktoré používajú rôzne profesionálne tímy. Mňa osobne potešila najmä TRX zóna. A čerešničkou na torte sú priestory! V lete je na cvičenie k dispozícii „záhrada“ – už sa neviem dočkať, ako vybehnem na trávu.

A spomínala som, že ponúkajú aj špeciálny skupinový tréning BOOTCAMP? Na ten sa veľmi teším, už sa to odhodlávam skúsiť asi rok. A ako člen to budem mať za polovicu. Lepšiu cenu v Bratislave asi nenájdem. Ale o tom niekedy nabudúce.

PS: Keď budete hľadať fitko, skúste zvážiť tieto rady. Možno sa vyhnete plateniu za niečo, čo nevyužívate. Vlastná skúsenosť. :)